Go to top

Students Awards

AR : Architecture | GC : Civil Engineering | SIE : Environmental Engineering

GRATIFICATION POUR MAP 19

Andrier Arnaud ANDRIER (AR) | Charlotte ASTAES (AR) | Sophie BASTIANUTTI (AR) | Benjamin BONNARD (AR) | Isabelle COCHEVELOU (AR) | Juliette CONTAT (AR) | François Xavier DE VALLE (AR) | Gregory DEVAUD (AR) | Mathias GOMMIER (AR) | Daphné KERAUDREN (AR)

PRIX BCV

Jenna BUTTERMANN (AR) | Sara DAVIN OMAR (AR) | Vincent DORFMANN (AR) | Samuel GALMICHE (AR) | Marine GIGANDET (AR) | Flavio GORGONE (AR) | Zuzanna HIRSZTRITT (AR) | David HOFFERT (AR) | Benjamin IRION (AR) | Rebecca JORDAN (AR) | Nina MOSCA (AR)

PRIX BG INGÉNIEUR-CONSEIL : CONSTRUCTION ET DEVELOPPEMENT DURABLE

Qazim LLABJANI (GC) | Jonas KURATLI (AR) | Marie LE DREAN (AR)

PRIX DE LA COMMUNE D’ECUBLENS

Célia KÜPFER (AR)

PRIX FAS ROMANDIE

Jonas MÜLLER (AR)

PRIX DE LA MEILLEURE MOYENNE DANS LES ATELIERS DE TROISIEME ANNÉE (BA)

Delphine KLUMPP (AR) | Mathias SCHOPFER (AR) | Emmanuel STUMP (AR)

PRIX DE LA SOCIÉTÉ SUISSE DE GÉOMATIQUE ET DE GESTION DU TERRITOIRE

Steve HOTTINGER (SIE)

PRIX DES CINQ MEILLEURES MOYENNES DU CURSUS (SAR) ET PRIX Mita Krafft-Gloria

Juliette CONTAT (AR) | Flore GUICHOT (AR) | Célia KÜPFER (AR) | Florence VOLET (AR) | Cédric WEHRLE (AR)

PRIX DES CINQ MEILLEURS ENONCES THEORIQUES DE MASTER

Charlotte GANTY (AR) et Maureen SOUPE (AR) | Nicola BETTAZZA (AR) | Sébastien ROUGE (AR) | Marc BARDELLONI (AR) et Mathieu HOFER (AR) | Lucien BERSET (AR) et Tristan WICHT (AR)

PRIX DURABILIS EPFL-UNIL POUR SON ENONCE THEORIQUE DE MASTER

Célia KÜPFER (AR)

PRIX FONDATION ARDITI

Cédric WEHRLE (AR)

PRIX DURABILIS EPFL-UNIL

Célia Küpfer (AR)

PRIX IM

Lucas LABROSSE (GC)

PRIX ORLANDO LAUTI

Célia KÜPFER (AR)

PRIX SGEB

Hugo RIBET (GC)

PRIX STUCKY

Lucas LABROSSE (GC)

PRIX SIA ET SECTION VAUDOISE DESTINÉES AUX DIPLOMES

Pauline ANDREY (SIE) | Joëlle BAEHR-BRUYERE (GC) | Jonas KURATLI (AR) | Marie LE DREAN (AR) | Adrien LIAUDAT (AR) | Nicolas MOUROT (AR)

PRIX CITEC MOBILITY SOLUTIONS

Janody POUGALA (GC)

PRIX SARADA M. ET RAJU A. VINNAKOTA

Joëlle BAEHR-BRUYERE (GC)

Prix IIC

Sophie Caroline TSCHUMY (GC)

PRIX UPIAV

Joëlle BAEHR-BRUYERE (GC) | Meryl BARTHE (AR) | Laure DEKONNINCK (AR) | Gimmi GIACUZZI (AR) | Gabriel OGBONNA (AR) | Sarah PLANCHAMP (AR)

PRIX «François Lancoud» de l’ARPEA

Pauline ANDREY (SIE)

Prix de l’Association des Ingénieurs Géomètres de Suisse Occidentale (IGSO)

Cyril WENDL (SIE)

Prix Pegurri

Javier AYARZA GOMEZ (GC)

TEACHING & RESEARCH AWARDS

IA : Institut of Architecture | IIC : Civil Engineering Institute | IIE : Environmental Engineering Institute

Nadja Maillard, Cyril Veillon, Archizoom (IA)

Prix du livre d’architecture, Nominé pour le livre Pisé: Tradition et Potentiel
Académie d’architecture, France

Judith Drouilles, LAST (IA)

EPFL Thesis Distinction
Doctoral program in Architecture and Sciences of the city (EDAR), EPFL

Jan Wienold, Jens Christoffersen, LIPID (IA)

Best Research Paper Award for the decade 1998-2007
Journal Energy and Buildings

Jan Wienold, LIPID, (IA)

Leon Gaster Award for 2019
Ortus Centre, London

Marilyne Andersen, Jan Wienold, Caroline Karmann, Giorgia Chinazzo, Kynthia Chamilothori, Victoria Eugenia Soto Magan, Forrest Simon Webler, Stephen William Wasilewski, Minu Agarwal, Geraldine Quek Cai Ting, Abhinav Jain, Luisa Pastore, LIPID (IA)

Professional Lighting Design Recognition Award 2019, Shortlisted – research group nominated in the Category “Award for Education” in recognition of outstanding achievements in the field of lighting, and for the development of the lighting design profession
PLDC 2019, Rotterdam, The Netherlands

Marilyne Andersen, Thomas Jusselme, Émilie Nault, Katarina Slavkovic, LIPID (IA)

SBE 19 Best Paper Award
Scientific committee of Sustainable Built Environment Conference SBE (D-A-CH) on “Transition towards a net zero carbon built environment”

Margarida Quinta, TSAM (IA)

Tavora Prize 2019
The Portuguese Institute of Architects

Darko Tasevski, Miguel Fernández Ruiz, Aurelio Muttoni, IBETON (IIC)

Best Paper Award, Journal of Advanced Concrete Technology
ACI Award, Japan

Yves Weinand, IBOIS (IIC)

Grand Prix d’Architecture de Wallonie, Primé pour le Pavillon du Théâtre de Vidy
Belgique

Franz Graf, TSAM (IA)

Chevalier de l’ordre des Arts et Lettres,
nominated by the Ministry of Culture and Communication of the French Republic

Aryan Rezaei Rad, IBOIS (IIC)

Mobilty Award
EPFL

Andreas Schueler, Olivia Bouvard, Luc Burnier, Jérémy Fleury, LESO-PB (IIC)

RailTech 2019 Innovation Award Category “Public transport”
Utrecht, The Netherlands

Andreas Schueler, Olivia Bouvard, LESO-PB (IIC)

Watt d’Or 2019 “Energy efficient mobility”, as part of a team headed by BLS train company and Basel University for Nina trains energy efficiency modernisation
Swiss Federal Office of Energy, Switzerland

Alina Walsh, LESO-PB (IIC)

Mosek Scholarship for summer school of Data driven analytics and optimisation for energy systems
DTU, Copenhagen

Margaux Marie Valérie Peltier, LMS (IIC)

3rd place Global Grand Final, 1st place Swiss final
ClimateLaunchpad 2019, Amsterdam/Basel

Margaux Marie Valérie Peltier, LMS (IIC)

Pitch Your Impact Contest
EPFL

Fabian Barras, LSMS (IIC)

EPFL Outstanding Ph.D Thesis Distinction in Civil and Environmental Engineering 2019
Doctoral program in Civil and Environmental Engineering , EPFL

Shadi Sharif Azadeh, Michel Bierlaire, Mohammad Yousef Maknoon, TRANSP-OR (IIC)

INFORMS Best Paper Award
INFORMS Annual Meeting, Seattle

Bahar Haghighat, DISAL (IIE)

Gilbert Hausmann Award 2019
EPFL

Andrea Rinaldo, ECHO (IIE)

Fellow of The Hagler Institute for Advanced Study, Neil Armstrong Distinguished Visiting Fellow, Election to the Accademia dei Lincei, International Honorary Member of The American Academy of Arts and Sciences
American Academy of Arts and Sciences, USA

Anna Carratalà Ripollès, LCE (IIE)

International Geneva Award 2019
Swiss Network for International Studies, Geneva

Margot Ninon Lauren Olive, LCE (IIE)

Best poster – Health-related water microbiology conference
International Water Association, Vienna

Tamar Kohn, LCE (IIE)

Environmental Science: Water Science and Technology, outstanding reviewer award
Royal Society of Chemistry, UK

Fernando Porté-Agel, WIRE (IIE)

Springer Nature 2019 Highlights
Springer Nature